Przedstawiony w tym miejscu artykuł będzie poruszać pewną bardzo kluczową kwestię, jaką bez wątpienia jest pętla pożyczkowa. Wypada zacząć więc od wytłumaczenia, to zaś najprościej będzie zrealizować za pomocą przykładu. Na przykład wyobraźmy sobie człowieka, nazwijmy go Panem Kowalskim, któremu brak jest pieniędzy na realizację określonego celu. Co wobec tej sytuacji robi? Oczywiście idzie do banku, tam jednak okazuje się, że jego kredytowa zdolność jest na tak niskim poziomie, że nie może otrzymać ani grosza. W takiej sytuacji kieruje się do firmy z branży pożyczkowej, gdzie bez specjalnie dużych kłopotów otrzymuje pożądane środki. Wystarczy ledwie kilkanaście minut i wraca z pieniędzmi. Wszystko jest niby ok, jednak już po kilku kolejnych tygodniach otrzymuje list z ponagleniem do zapłacenia należnej kwoty. Suma jest olbrzymia, znacznie większa niż kwota, którą pożyczaliśmy. Pan Kowalski nie ma środków na spłacenie posiadanego zadłużenia (bo jeszcze nie otrzymał swojej pensji lub zdążył ją przejeść), decyduje się w związku z tym na pobranie kolejnego wariantu pożyczki. Rzecz jasna korzysta z innej firmy, ale że instytucji finansowych mogących zaproponować pożyczki bez BIK i bez jakichkolwiek zaświadczeń jest mnóstwo, łatwo otrzymuje następną pulę środków pieniężnych. Część wydzieli na spłatę, część na wydatki codzienne, a za jakiś czas pojawia się dobrze znany kłopot- skąd wziąć pieniądze na spłatę… i już koło pożyczkowe jest w ruchu.

Powyższa historyjka przedstawia problem pętli pożyczkowej, czyli (mówiąc najprościej) sytuacji, gdzie pożyczkę wcześniejszą spłaca się poprzez następną. Jest to bardzo złe zjawisko, które prowadzić może do bardzo poważnych problemów w obszarze finansowym.

i8

Czy jest w ogóle realna szansa na wyjście z takiego błędnego koła? Mamy świetną wiadomość- jest na to jeden, jedyny sposób. Sposobem tym jest konsolidacja. Polega to na zamianie wielu zobowiązań w jeden kredyt, w wielu przypadkach z naprawdę znacznie niższą ratą. Dzięki temu zamiast wielu pożyczek, na niekorzystnych warunkach, które płacić należy „non stop”, mamy jedno zobowiązanie, które bezproblemowo można wliczyć sobie w budżet na dany miesiąc. Należałoby pamiętać jednak o tym, że konsolidacyjnego kredytu tez nie otrzymuje się tak sobie, niemalże od ręki. Nie możemy mieć bardzo „brudnej” historii w BIKu, ani innych spłat w formie konsolidacji. Dlatego też bardzo ważne jest to, żeby skorzystać z tego rozwiązania możliwie tak szybko, jak się tylko da. Każda kolejna wzięta od firmy chwilówka, a także każdy kolejny dzień opóźnienia w spłacie bezpośrednio przekładają się na to, że szanse na otrzymanie kredytu w formie konsolidacji są relatywnie niższe.
Słowem zakończenia pragnęlibyśmy powiedzieć parę słów odnośnie jednej ważnej rzeczy. Można w prosty sposób uniknąć pętli pożyczkowej, jeżeli mamy świadomość swoich ruchów. Właśnie dlatego też w ramach wstępu będzie trzeba naprawdę dokładnie przeanalizować decyzję o tym czy (i gdzie) zaciągnąć pożyczkę, po drugie od początku do końca przeanalizować to, co widnieje w pożyczkowej umowie. Nie ma się czego wstydzić, lepiej posiedzieć godzinę w biurze i spędzić czas na analizie wszystkich zapisów, niż wpaść potem w tę niebezpieczną pułapkę.

Wszystkie osoby, które mają ochotę rozbudować posiadaną wiedzę na temat pętli pożyczkowej odesłać chcielibyśmy do pewnego serwisu, który udostępnia całą masę informacji na temat finansowych produktów jakimi są kredyty i pożyczki. Strona czeka na Was pod adresem strony www.

Kategorie: Pożyczki